T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
MARDİN / ARTUKLU - Halk Eğitim Merkezi Ve Akşam Sanat Okulu

Eko Turizmin Sürdürülebilir Gelişimi Eğitimi KA2 Projemizin İlk Toplantısı Yapıldı

Avrupa Komisyonu Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus + kapsamında ECO-SMART Education for Sustainable Development of Regional Tourism (Bölgemizde Eko Turizmin Sürdürülebilir Gelişimi Eğitimi) adlı KA2 stratejik ortaklıklar projemiz kabul edilmiştir.

 

 

 

Avrupa Komisyonu Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus + kapsamında ECO-SMART Education for Sustainable Development of Regional Tourism (Bölgemizde Eko Turizmin Sürdürülebilir Gelişimi Eğitimi) adlı KA2 stratejik ortaklıklar projemiz kabul edilmiştir.

 

 

Proje kapsamında ilk toplantı 5-8 Aralık 2017 tarihleri arasında Mardin de gerçekleştirildi.

Toplantıya proje ortaklarımızdan Polonya, İrlanda ve İtalya dan dan birer heyet katılmış olup;

Projenin faaliyetleri masaya yatırıldı ve iki yıllık bir proje faaliyet takvimi hazırlandı.

Bazı faaliyetleri bu şekilde listeyebiliriz;

*Bölgesel olarak Eko turizmin kavram ve çerçevesini tanımlamak,

*Halkı yöresel veya unutulmaya yüz tutmuş tarihi ve kültürel değer taşıyan yemek, alışkanlık, oyun vs hakkında bilinçlendirmek

*bölgeyi doğal yaşam ve bununla ilgili etkinlikleri içerecek eko turizm destinasyonları planlamak.

*Bölgenin sadece tarihi ve kültürel turizme bağlı kalmayarak, ziyaretçilerin daha fazla vakit harcamaları ve etkinliklere katılım sağlanması için eko turizm ile ilgili alternatif alanlar oluşturmak

*Turizm faaliyetlerinin doğa ve sağlıklı yaşam üzerindeki etkisi hakkında bu alanda yerel işletmecileri harekete geçirmek

*Eko Turizm faaliyetlerinin sürdürülebilir ve uygulanabilirliği için bu alanda yerel halkın gönüllü bir şekilde çalışması ve bu alanda katkı sağlanması gibi konular ele alınmıştır.

Ayrıca; Mardin de eko turizm kapsamında değerlendirilmesi öngörülen bazı mekân ve ilgili kurum ve kuruluşların yetkilileri ile birebir görüşülüp yapılacak çalışmalar yerinde incelenmiştir.

Proje süresi 18 ay olup, bu süre içerisinde eko turizm ile ilgili vaat edilen tüm çalışma, inceleme ve araştırmaların sonucu bu konu ile ilgili bölgede değerli bir yol haritası görevini görecek ve bu alanda Mardin’in önünü açacak stratejik plan hazırlanacaktır.

 

Projemiz tamamlandıktan sonra,2. Ayağı diye tabir ettiğimiz; Eko turizm konusunda yerel işletmecileri, ilgili kamu kurum, kuruluş ve yerel yönetimleri de içine alacak bölgemizde eko turizmin gelişmesine katkı sunacak gerekli alt yapı ve iyileştirmeleri içerecek büyük kapsamlı bir projenin hazırlanıp gerçekleşmesi öngörülüyor.

 

28-12-201728-12-201728-12-201728-12-201728-12-2017

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 28.12.2017 - Güncelleme: 28.12.2017 14:45 - Görüntülenme: 446
  Beğen | 6  kişi beğendi